CBCG: Oprez sa novčanicama od 100 i kovanicama od 2 eura

Bez autora
May 08 2011

Odjeljenje za ekspertizu Centralne banke tokom prošle godine je identifikovalo 517 komada falsifikovanog novca, a najveći broj njih su u eurima. U Crnoj Gori prednjače falsifikati novčanica od 100 eura i kovanica od 2 eura, dok su u zemljama Evropske unije najčešći oni od 20 i 50 eura. Radi se o frekventnim novčanicama čiju ispravnost evropski građani, zbog njihove nominalne vrijednosti, ne obraćau posebnu pažnju. Obično se očekuju falsifikati eura sa većom nominalnom vrijednošću. Od uvođenja eura 2002. godine, jedan od najčešćih falsifikata otkrivenih na teritoriji Crne Gore je kovanica apoena od dva eurai oni čine čak trećinu ukupno otkrivenih primjeraka. Najveći broj otkrivenih falsifikata u prometu u Crnoj Gori zabilježen je 2008. godine - 1.732 komada. Razlog za to jeste veliki priliv novca u Crnu Goru.

CBCG: Oprez sa novčanicama od 100 i kovanicama od 2 euraOdjeljenje za ekspertizu Centralne banke tokom prošle godine je identifikovalo 517 komada falsifikovanog novca, a najveći broj njih su u eurima.

U Crnoj Gori prednjače falsifikati novčanica od 100 eura i kovanica od 2 eura, dok su u zemljama Evropske unije najčešći oni od 20 i 50 eura, kazao je za Pobjedu direktor državnog Trezora Todor Cicmil.

- Radi se o frekventnim novčanicama čiju ispravnost evropski građani, zbog njihove nominalne vrijednosti, ne obraćau posebnu pažnju - dodao je on, napominjući da se obično očekuju falsifikati eura sa većom nominalnom vrijednošću.

Od uvođenja eura 2002. godine, jedan od najčešćih falsifikata otkrivenih na teritoriji Crne Gore je kovanica apoena od dva eurai oni čine čak trećinu ukupno otkrivenih primjeraka. Najveći broj otkrivenih falsifikata u prometu u Crnoj Gori zabilježen je 2008. godine - 1.732 komada. Razlog za to, pojašnjava direktor Trezora, jeste veliki priliv novca u Crnu Goru.

Cicmil potvrđuje tvrdnju trgovaca da je u posljednje vrijeme i u Crnoj Gori povećan broj falsifikata od 20 i 50 eura. On kaže da je, prema podacima Evropske centralne banke, prošle godine otkrivena 751.000 falsifikovanih novčanica i kovanica, što je, pak, manje nego godinu ranije.

Direktor Trezora takođe podsjeća da se sumnjivi novac ne smije ni u kom slučaju vraćati u promet, jer je to krivično djelo. On savjetuje da, u slučaju sumnje u autentičnost novca, to treba prijaviti Upravi policije, koja će ga u daljem postupku proslijediti na ekspertizu Centralnoj banci.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik